fbpx

8-ми МАРТ - ЛУТРАКИ

8-ми МАРТ - ЛУТРАКИ

ЛУТРАКИ – мало туристичко место со околу 2000 жители кое се наоѓа на само 130 км од граничниот премин Богородица. Местото со своите минерални лековити извори е познато уште од времето на Александар Македонски. Од 1992 год. туризмот значително се развива, и денес има голем број хотели и апартмани кои ги задоволуваат потребите на гостите. Местото изобилува со ресторани, продавници и кафетерии. Овде посетителот може да ги комбинира минералната топла вода во базените со планинарењето, посетата на уникатната по својот вид пештера или скијање на планината Ворас (Кајмакчалан). Областа е планинска. Течењето на топлите и ладни води заедно со богатството со флора му дава на овој регион уникатна убавина уште од далечната 1920 год кога за прв пат е прогласен за „природна бања“. Температурата на водата е од 37 – 38 целзиусови степени. Водите се лековити и се препорачуваат за болни од реума, ишијас, бронхит, нервоза, дерматолошки и гинеколошки проблеми, како и циркулативни и респираторни нарушувања.

1. ден 07.03.2020 (сабота) Скопје – Лутраки
Поаѓање од Скопје во раните утрински часови. Пристигнување во Лутраки и сместување во апартмани (A категорија), кои се опремени со парно греење, сопствено купатило, ТВ и кујна. Слободно време. Ноќевање.

2 ден 08.03.2020 (недела) Лутраки
Организиреан трансвер до бањата Лутраки. Слободно време за уживање во базените со топла минерална вода или прошетка по планинските предедели. Во договорено време трансвер до апартманите. Свечена вечера. Ноќевање.

3 ден 09.03.2020 (понеделник) Лутраки – Воден – Скопје
Во договореното време поагање кон Воден. Пристигнување во Воден – градот на водопадите и прекрасните градини познати во цела Грција. Најголемиот водопад познат како Керанос паѓа од 70 метри висина. Слободно време за разглед на паркот и водопадите како и за гиро и фрапе во некој од многуте ресторани. Во попладневните часови враќање кон Македонија.

Цена на аранжманот: 4.960,00 ден. (80 €)

Во цената на аранжманот е вклучено:
• Превоз со туристички автобус;
• Свечена вечера кај газда Митре;
• 2 ноќевања во апартмани “А” категорија;
• Водство и реализација на програмата со придружник од агенцијата;

Во цената на аранжманот не е вклучено:
• Патничко осигурување

Општи напомени:
• Организатор на аранжманот е Т.А. Травеликс. Резервација се прави со уплата на 30% од вкупниот износ на аранжманот;
• Целосна уплата на аранжманот е 10 дена пред почетокот на истиот;
• Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
• За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника;
• За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот;
• Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот
• Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
• Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
• За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
• Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
• Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

За оваа програма важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А.Травеликс.